Diskusie o tom, či je ľahšie snowboardovanie, alebo lyžovanie, neskončia asi nikdy. Väčšinou je to tak, že milovníci lyží obhajujú ten svoj šport a milovníci dosky, zas ten svoj. V skutočnosti je však veľmi ťažké jednoznačne povedať, ktorý z týchto dvoch športov je ľahší alebo náročnejší. Technika ovládania lyží a dosky sa od seba totiž absolútne líšia.

lyže
 
Všetko naopak
 
Pri lyžiach máte svoje nohy oddelené a navyše v rukách držíte paličky, takže okrem správneho prenášania váhy, musíte všetky  svoje končatiny ovládať samostatne. Na doske máte nohy spojené a ruky voľné. Jazdu ovládate výhradne správnym prenášaním váhy, ktorá funguje v podstate presne naopak. Ak na lyžiach prenesiete váhu svojho tela na päty, teda smerom dozadu, zrýchlite neskutočným tempom a celkové ovládanie je takmer nemožné. Pri doske týmto spôsobom zas zabrzdíte. Ak totiž prenesiete váhu na zadnú hranu, v momente zastavíte.
 
Ďalším rozdielom sú práve hrany. Lyže ovládate zatlačením na tie bočné, pri doske na prednú, alebo zadnú hranu. Rovnaké je akurát to, že ak touto časťou dosky, či lyží zachytíte nerovnosť, ľad, alebo sa nimi dotknete podkladu skôr ako by ste mali, poletíte ako vtáčik.

snowboard
 
Ľahšie či ťažšie?
 
Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že ani jeden z týchto športov ne je ľahší, alebo ťažší. Pokiaľ však viete lyžovať a začnete sa učiť ovládať dosku, budete mať problém práve so spomínanými základmi. Váhu budete prenášať presne naopak, teda budete musieť pochopiť presne opačný systém. To isté platí aj pre snowboardistov, ktorí chcú presedlať na lyže. Budete jednoducho musieť svoj mozog naučiť a privyknúť na niečo celkom rozdielne.
 
Zlomená ruky verzus narazená chrbtica
 
Čo sa bezpečnosti týka, opäť sa nedá povedať čo je lepšia voľba. Na lyžiach väčšinou dochádza k zlomeninám nôh a hneď po nich rúk. Pri doske sú to skôr zlomené a vážne narazené zápästia, kolená lakte, či kostrč, a v tom horšom prípade, chrbtica. Pri oboch športoch je potrebné chrániť hlavne svoju hlavu. Tú si totiž zraníte úplne rovnako.