Británia v pondelok uviedla, že v rámci svojich ambícií dohodnúť sa na dohode o voľnom obchode so Spojenými štátmi zváži nesúhlas so svojím plánom uvaliť novú digitálni daň na veľké technologické spoločnosti ako Google, Facebook a Amazon.
Očakáva sa, že budúci mesiac sa zavedie poplatok vo výške 2% z peňazí veľkých technologických firiem od britských používateľov.
Proti tomu však dôrazne oponoval Washington, ktorý uviedol, že akákoľvek takáto daň by bola diskriminačná a nevhodná.UK vlajka
„Berieme na vedomie pripomienky týkajúce sa digitálneho zdanenia a budeme to považovať za súčasť vývoja našej politiky,“ uviedla britská vláda vo svojom mandáte na obchodné rokovania so Spojenými štátmi.
V januári minister financií USA Steven Mnuchin uviedol, že Spojené štáty sa budú proti odvetným opatreniam proti jednostrannému kroku zdaňovať najväčšie technologické firmy na svete.
„Ak ľudia chcú na svoje digitálne organizácie iba uvaliť dane, zvážime svojvoľné uvalenie daní na automobilové spoločnosti,“ uviedol.
„Je to primeraná daň a je zámerne navrhnutá ako dočasná daň, takže ako náhle dôjde k medzinárodnému riešeniu, bude klesať,“ uviedol Sajid Javid, ktorý bol  v tom čase ministrom financií, ale následne rezignoval.
Británia uviedla, že chce globálne riešenie problému zdaňovania digitálnych firiem, a hľadá ho na medzinárodných rokovaniach.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa snaží vypracovať medzinárodné pravidlá, aby digitálne spoločnosti platili dane v prípade, že podnikajú, a nie v registroch dcérskych spoločností. Chce sa dohodnúť na technických podrobnostiach takejto dane do júla.US vlajka
Francúzsko zvážilo podobnú digitálnu daň, ale v januári súhlasilo s pozastavením platieb po tom, čo Washington hrozil odvetou tarifami za francúzsku víno.
UK pravdepodobne uvedie viac podrobností o svojom návrhu, keď 11. marca predstaví Javidov náhradník Rishi Sunak svoj rozpočet.